Medlemmer af Kommunalbestyrelsen

Få overblik over de 21 politikere, som er valgt ind i Morsø Kommune o og se kontaktinfo. Der er også genveje til pressefotos af kommunalbestyrelsen og til de politiske udvalg. Find også forretningsorden, styrelsesvedtægt og konstitueringsaftale mm

Mariesmindevej 7
7970 Redsted
Tlf.: 24 79 22 85
hans.ejner.bertelsen@morsoe.dk

Formand Økonomiudvalget

 Hans Ejner Bertelsen

 

Blåbærvej 21
7900 Nykøbing Mors
Tlf.: 24 79 22 48
michael.dahlgaard@morsoe.dk

Næstformand Det sociale Udvalg

Michael Dahlgaard

Gammel Landevej 117, Tødsø
7900 Nykøbing Mors
Tlf.: 24 79 22 71
viggo.vangsgaard@morsoe.dk

Næstformand Udvalget for Teknik og Miljø

Viggo Vangsgaard

Refshammervej 32
7900 Nykøbing Mors
Tlf.: 21 70 82 32
lauge.larsen@morsoe.dk

Formand Børne- og Kulturudvalget 

Lauge Larsen

Agervejle 14, V Hvidbjerg
7960 Karby
Tlf.: 26 15 13 08
jette.jepsen@morsoe.dk

Næstformand Børne- og Kulturudvalget

Jette Jepsen

Agertoften 2
7900 Nykøbing Mors
Tlf.: 27 89 53 73
pia.storm@morsoe.dk

Pia Skov

Årbækmøllevej 17, Ørding
7990 Øster Assels
Tlf.: 24 79 22 46
ansgar.nygaard@morsoe.dk

Næstformand Beskæftigelses- og Erhvervsudvalget

Ansgar Nygaard

Jasminvej 36
7900 Nykøbing Mors
Tlf.: 51 88 30 20
ellen.philipsen.dahl@morsoe.dk

Formand Beskæftigelses- og Erhvervsudvalget

Ellen Philipsen Dahl

Dråbystræde 6, Sønder Dråby
7900 Nykøbing Mors
Tlf.: 24 79 22 26
niels.k.ostergaard@morsoe.dk

Niels K. Østergaard

Ilkjæret 5
7950 Erslev
Tlf.: 24 79 22 86
peter.therkildsen@morsoe.dk

Peter Therkildsen

Søndenom 9, Emb
7990 Øster Assels
Tlf.: 24 79 22 53
meiner.noergaard@morsoe.dk

Formand Udvalget for Teknik og Miljø

Meiner Nøgaard

Rosenvej 27
7900 Nykøbing Mors
Tlf.:24 79 20 41
hs@morsoe.dk

Formand Det Sociale Udvalg

Henning Sørensen

Rødebro 7, Frøslev
7900 Nykøbing Mors
Tlf.:23 74 14 08
poul.kristensen@morsoe.dk

Poul Kristensen

Hesselbjergvej 19, Hesselbjerg
7900 Nykøbing Mors
Tlf.:24 79 21 63
vagn.kidmose@morsoe.dk

Vagn Kidmose

Anemonevej 1
7900 Nykøbing Mors
Tlf.:60 13 66 27
lene.svenningsen@morsoe.dk

Lene Svenningsen

Agerøvej 12, V Hvidbjerg
7960 Karby
Tlf.: 23 74 13 69
uffe.korsgaard@morsoe.dk

Uffe Korsgaard

Hammervænget 5
7900 Nykøbing Mors
Tlf.:23 74 18 85
jens.dahlgaard@morsoe.dk

Jens Dahlgaard

Sundbyvej 236
7950 Erslev
Tlf.: 23 74 13 46
henrik.jensen@morsoe.dk

Henrik Jensen

Kirkebyen 42
7950 Erslev
Tlf.: 23 74 18 59
jakob.kortbaek@morsoe.dk

Jakob Kortbæk

Skrænten 14
7900 Nykøbing Mors
Tlf.: 23 44 18 93
peter.lillebaek@morsoe.dk

Peter Lillebæk

Sundbyvej 186
7950 Erslev
Tlf.: 24 65 05 08
erik.vejling@morsoe.dk

Erik Vejling